Рецепти-2

Рецепт за домашен леб 1кгр интегрално брашно ( мелено жито) 50 гр свеж квасец 1/5 л млака вода Морска сол Ладно цедено масло Малку ким и сончоглед (не е обавезно) Се истура брашното во поголем сад. Во средината се преви дупка во која ја ставате коцката свеж квасец, малку млака вода и додавате една и …

РЕЦЕПТИ

Мајонез од соја 2 лажици соино брашно вода малку сол ½ филџан ладно цедено масло Соиното брашно треба да се размати со пола филџан вода и да се стави на тих оган да се вариНепрекинато се меша и се додава по малку вода кога сојата ќе пошне да се згуснива. Варете ја смесата десет минути. …